Wspomnienie Brata Zenona, który pokazał Japonii wolontariat
Trzy uczennice z naszej szkoły miały niezwykłą okazję uczestniczyć w obchodach upamiętniających
Brata Zenona Żebrowskiego w Czarni. Brat Zenon urodził się w miejscowości Surowe na Kurpiach pod
koniec XIX wieku. W 1930 roku wyjechał do Japonii wraz z o. Maksymilianem Marią Kolbe, pomagając
zakładać katolicką misję w Nagasaki. Przeżył zrzucenie bomby atomowej na Nagasaki 9 sierpnia 1945
roku. Widok ogromu cierpienia skłonił go do poświęcenia się pomocy sierotom, bezdomnym i ofiarom
wojny. Założył ponad 30 sierocińców. Zyskał ogromny szacunek Japończyków. Otrzymał odznaczenia
państwowe, a jeszcze za życia postawiono mu pomnik. Zmarł w 1982 roku w Tokio, a w jego pogrzebie
uczestniczyły tłumy mieszkańców Japonii.
Uroczyści zaczęły się od Mszy Świętej w Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Czarni. Następnie
w hali widowiskowo-sportowej zaprezentowano część artystyczną. Na scenie wystąpiła m.in. Kurpiowska
Akademia Smyczkowa (prowadzona przez Fundację „Akademia źródeł”), do której należą Łucja z kl. 7
oraz Alicja i Lilia z kl. 4. Muzycy pod kierownictwem p. Pawła Dąbkowskiego dostali od wójta gminy
Czarnia – p. Marka Piórkowskiego dyplomy w podziękowaniu za ubogacenie uroczystości pięknem
muzyki kurpiowskiej.
To było niesamowite przeżycie – móc grać ku pamięci Brata Zenona Żebrowskiego.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!