Logo Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Łęgu Starościńskim

Wycieczka do Pułtuska

Ocena 0/5

24 listopada 2025 r. uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w niecodziennych zajęciach savoir- vivre w Domu Polonii na zamku w Pułtusku. Korzystając z dofinansowania z Ministerstwa Edukacji Narodowej za pośrednictwem Powiatu Ostrołęckiego zrealizowaliśmy bardzo ciekawy projekt edukacyjny w ramach ministerialnego programu „Wyjcie z klasą”.   Zaplanowaliśmy zwiedzanie z przewodnikiem, bardzo bogatego w historię średniowiecznej Polski Pułtuska, warsztaty edukacyjne „Gawęda o zachowaniu się przy stole” oraz elegancki obiad w restauracji zamkowej.

 Podczas spaceru wokół  najdłuższego  rynku Europy dowiedzieliśmy się, że kilka dni oraz Sylwestra 1806/1807 spędził w kamienicy przy pułtuskim rynku Napoleon Bonaparte. Zwiedziliśmy też  Bazylikę kolegiacką Zwiastowania NMP w Pułtusku, dowiedzieliśmy się kim był biskup Noskowski i jakie były jego zasługi dla rozwoju miasta i edukacji w tym regionie. Zatrzymaliśmy się przy Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi- jako współczesnej spuścizny działalności edukacyjnej jezuitów w tym mieście, którzy w latach 1566–1773 prowadzili tu kolegium jezuickie, jedną z największych uczelni ówczesnej Polski (obok Akademii Krakowskiej i Uniwersytetu Albrechta w Królewcu). W kolegium wykładali m.in. Jakub Wujek, Piotr Skarga, Andrzej Bobola, Oswald Kruger. Oczywiście nie zabrakło też „Wspomnień niebieskiego mundurka”,  związku Krzysztofa Klenczona z tym uroczym miasteczkiem, stąpania po  szesnastowiecznym bruku i wspaniałych widoków z wieży zamkowej. Jednak to warsztaty pn. „Gawęda o zachowaniu się przy stole” wzbudziły najwięcej emocji i zaangażowania uczniów, czego zwieńczeniem był wspólny obiad w restauracji zamkowej ze skrupulatnym zachowaniem poznanych zasad savoir- vivru. Niektórzy tylko narzekali, że cztery dania podczas obiadu to zbyt wiele…

To był bardzo ciekawy i udany wyjazd…

Zadanie zostało zrealizowane przez Powiat Ostrołęcki ze środków budżetu państwa w wysokości 3300 zł na podstawie umowy nr 371/2025 z dnia 20 listopada 2025 roku w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji pod nazwą „Wyjście z klasą”.                

                                                                                

Galeria zdjęć

Wycieczka do Pułtuska 29 Wycieczka do Pułtuska 28 Wycieczka do Pułtuska 27 Wycieczka do Pułtuska 26 Wycieczka do Pułtuska 25 Wycieczka do Pułtuska 24 Wycieczka do Pułtuska 23 Wycieczka do Pułtuska 22 Wycieczka do Pułtuska 21 Wycieczka do Pułtuska 20 Wycieczka do Pułtuska 19 Wycieczka do Pułtuska 18 Wycieczka do Pułtuska 17 Wycieczka do Pułtuska 16 Wycieczka do Pułtuska 15 Wycieczka do Pułtuska 14 Wycieczka do Pułtuska 13 Wycieczka do Pułtuska 12 Wycieczka do Pułtuska 11 Wycieczka do Pułtuska 10 Wycieczka do Pułtuska 9 Wycieczka do Pułtuska 8 Wycieczka do Pułtuska 7 Wycieczka do Pułtuska 6 Wycieczka do Pułtuska 5 Wycieczka do Pułtuska 4 Wycieczka do Pułtuska 3 Wycieczka do Pułtuska 2 Wycieczka do Pułtuska 1
powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności