• Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Łęgu Starościńskim.
  • Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Łęgu Starościńskim.
  • Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Łęgu Starościńskim.
  • Szkoła Podstawowa w Łęgu Starościńskim
    Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Łęgu Starościńskim.
  • SPOTKANIE Z AUTORKĄ JOANNĄ BRODOWSKĄ
    Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Łęgu Starościńskim.
Biblioteka

Gminna Biblioteka Publiczna w Lelisie,
Filia w Łęgu Starościńskim czynna:

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 13.30-16.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 13.30- 15.00

Świetlica szkolna

Plan pracy świetlicy szkolnej
Poniedziałek - piątek:
7.00-8.00
12.40-14.40

Plac zabaw

Przy boisku sportowym znajduje się plac zabaw dla najmłodszych wyposażony w karuzele obrotową,... Czytaj więcej...

GALERIA ZDJĘĆ

GALERIA ZDJĘĆstrzalkaGaleria zdjęć SP Łęg Starościński.
Zapraszamy !

SPORT

SPORTSPORTOsiągnięcia uczniów w
zawodach sportowych.

PREZENTACJE

PREZENTACJE strzalkaPrezentacje.
SP Łęg Starościński

DOKUMENTY

DOKUMENTY DO POBRANIAstrzalkaDokumenty do pobrania.

 

PATRON SZKOŁY


patron Św. Jan Paweł II

HYMN SZKOŁY


audio
Hymn szkoły

SZTANDAR SZKOŁY


sztandar awers Sztandar szkoły


LOGO SZKOŁY

logo szkoly Logo szkoły

UROCZYSTOŚĆ

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚW. JANA PAWŁA II

logo szkoly


   
Szkoła Podstawowa
im. Św. Jana Pawła II w Łęgu Starościńskim

audioHymn szkoły

 

PATRON SZKOŁY

JP2"Dzieci są przyszłością
która pozostaje zawsze otwarta"

Św. Jan Paweł II

Drukuj

HISTORIA SZKOŁY

Administrator. Kategoria HISTORIA SZKOŁY

Szkolnictwo podstawowe w Łęgu Starościńskim posiada bogatą i wieloletnią tradycję. Jak podają źródła archiwalne jeszcze w okresie zaboru pruskiego w czasie I wojny światowej istniała tu w roku szkolnym 1917/18 elementarna szkoła jednoklasowa zatrudniająca jednego nauczyciela.
      Nauka w okresie powojennym rozpoczęła się w roku szkolnym 1945/46 także w „jednoklasówce”, która mieściła się w domach prywatnych: Antoniego Majewskiego, Antoniego Staśkiewicza, Stanisława Piersy i Jana Zyśka. Jej kierownikiem była pani Bieńkowska, później szkołą kierowali pan Kołakowski, pan Prusaczyk i państwo Zalewscy.
W roku szkolnym 1945/50 zatrudnionych było już czterech nauczycieli, a liczba oddziałów zwiększyła się do sześciu. Szkoła mieściła się w trzech wynajmowanych budynkach: państwa Nadolnych, Zyśków i Mielnickich.
W roku szkolnym 1950/51 zwiększono liczbę oddziałów do siedmiu. Kolejnymi kierownikami byli: Henryk Małkowski, Antoni Tyc i Remigiusz Lubak.

      W 1960 roku, jak wspomina pani Janina Szewczyk (była nauczycielka), „po jednej z tanecznych zabaw wiejskich w stodole” zapadła decyzja społeczności lokalnej o budowie nowej szkoły. W tym roku zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Szkoły z przewodniczącym Władysławem Deptują oraz Czesławem Mielnickim, Janem Zyśkiem i Edwardem Brodzikiem. W 1961 roku kierownikiem szkoły, a zarazem głównym rzecznikiem budowy nowego obiektu, była pani Janina Szewczyk. W 1962 budowę zaakceptowały powiatowe władze oświatowe reprezentowane przez podinspektora Frączaka oraz inspektora Gampfa. HISTORIA SZKOŁY
Jedno piętrowy murowany, otynkowany budynek z płaskim dachem oddano do użytku w 1971 r. W latach dziewięćdziesiątych dach zmieniono na dwuspadowy. W roku szkolnym 2004/05 wykonano kapitalny remont budynku, odnowiono również teren wokół szkoły.

      Od 1973 roku szkołą Podstawową w Łęgu Starościńskim kierowało 7 dyrektorów: Adan Łaziński (1973-1979/80), Alojzy Paczkowski (1980-1988/89), Jerzy Kozłowski (1989-1990/91), Jadwiga Cejmer (1991-1992), Zofia Piersa (1991-1992), Edmund Walc (1992-2000), Sylwia Smilgin-Kamińska (2000-2003).  Od roku szkolnego 2003/04 do chwili obecnej dyrektorem szkoły jest Maria Puławska. Dziś do obwodu szkoły należą: wieś Kurpiewskie (Nowe i Stare) oraz następujące dzielnice wsi Łęg Starościński: Góry, Mała Wioska, Leśna Góra, Adamka i dzielnice wsi Łęg Przedmiejski: Piersy, Koźlicha, Ponicha.
     HISTORIA SZKOŁY Z inicjatywy mieszkańców w/w dzielnic młodzieży szkolnej i nauczycieli w szkole utworzono następujące organizacje: Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Tygrys” jako stowarzyszenie kultury fizycznej z osobowością prawną. W chwili obecnej działają w klubie sekcje piłki nożnej, tenisa stołowego, unihokeja i ringo. Szkoleniem młodzieży na zajęciach pozalekcyjnych zajmuje się Maciej Brzeski. Uczniowie naszej szkoły uczestniczą przede wszystkim w corocznym systemie rozgrywek organizowanych przez Powiatowy Grodzko-Ziemski Szkolny Związek Sportowy w Ostrołęce w ramach Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Klub uczestniczy w wielu imprezach sportowych organizowanych przez Uczniowskie Kluby Sportowe na terenie powiatu ostrołęckiego. Bierzemy także cykliczny udział w imprezach ogólnopolskich organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej (Coca Cola Cup, Turniej Piłkarski im. Marka Wielgusa). W zeszłorocznej X edycji Turnieju im. Marka Wielgusa, w eliminacjach wojewódzkich w Przasnyszu dziewczęta z naszej szkoły zajęły I miejsce i awansowały do finału wojewódzkiego, który odbył się w Legionowie.
      Priorytetowa  dyscypliną w naszej szkole jest ringo – rekreacyjna dyscyplina sportowa stworzona przez znanego polskiego szermierza Włodzimierza Strzyżewskiego. Nasz klub współpracuje z Polskim Towarzystwem Ringo w Warszawie oraz z wieloma klubami sportowymi na terenie całego kraju w których uprawiana jest ta dyscyplina. Nasi uczniowie byli uczestnikami wielu prestiżowych ogólnopolskich turniejów ringo, m. in. Turnieju Warsa i Sawy w Warszawie, Międzynarodowego Turnieju Ringo (AWF Warszawa), Ogólnopolskiego Turnieju Ringo o Puchar św. Jadwigi w Krakowie, oraz turniejach ringo w Płońsku i Bartoszycach. W turniejach tych nasi podopieczni zajmowali wielokrotnie miejsca na podium lub bardzo wysokie lokaty.
      Dzięki działalności klubu szkoła pozyskała nieodpłatnie sprzęt sportowy z Polskiego Związku Tenisa Stołowego, Polskiego Towarzystwa Ringo, z Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Warszawie oraz Polskiego Związku Badmintona. Działalność naszego klubu jest możliwa także dzięki dotacji otrzymanej corocznie od Wójta Gminy Lelis. 

DOKUMENTY

strzalkaDokumenty do pobrania.

PREZENTACJE

PREZENTACJEstrzalkaPrezentacje.

SP Łęg Starościński

SPORT

showstrzalkaOsiągnięcia uczniów w
zawodach sportowych.

BIBLIOTEKA

showstrzalkaBiblioteka Publiczna prz SP - wydarzenia.

TOP
TOP